Sziasztok!
Millió egy oldalon olvastam már, hogy a Csontváros lehet az új Twilight, és lépten-nyomon összehasonlítják a kettőt. Ennek a cikknek nem az a célja, hogy ezeket kihangsúlyozza, hanem hogy rávilágítson, hogy bár vannak hasonló vonások, a hasonló vonások is teljesen mások, így a lényeg teljesen más.
Tehát akkor: Miben hasonlít a Csontváros és a Twilight?
1. Célközönség
A Twilight és a Csontváros is young adult könyv, tiniknek íródott.
Ez a hasonlóság ebben gyakorlatilag ki is merül, mert míg a Twilight leginkább a romantikát jobban kedvelő lányoknak szól, addig a Csontvárost nagyon sok fiú is olvassa, pontosan az akciójelenetek miatt.
2. Fantasy
Igen, mind a Twilightban, mind a Csontvárosban vannak fantasyelemek, és mindkettő a mi világunkban játszódik, nem valamilyen kitalált helyszínen, pl. Középföldén.
Azonban míg a Twilightban gyakorlatilag háromféle lény létezik (vámpír, alakváltó, vérfarkas), addig a Csontváros rengeteg különböző lényt vonultat fel, például démonokat, boszorkánymestereket, tündéreket...
3. Vámpírok, vérfarkasok
Ha már a lényeknél tartunk. Igen, a Twilighthoz hasonlóan a Csontvárosban is vannak vámpírok és vérfarkasok. De a Twilighttal ellentétben a Csontvárosban inkább a klasszikus mítoszokhoz nyúlunk vissza. Igen, iszunk emberből, nem, nem tudunk a napon sétálgatni, nem szeretjük a szenteltvizet, és igen, a vámpírok és a vérfarkasok kapcsolata nem túl kiegyensúlyozott. És nem, nem csillogunk. (Hacsak nem találunk egy tégely csillámport...)
4. Főszereplő
Igen, a főszereplő egy tinilány. De Bellával ellentétben mást is csinál, mint hogy a szerelmi élete miatt szenved. Meg akarja menteni az édesanyját, harcol a démonok elleni csatában és többször megmenti a barátait. Szóval összességében sokkal erősebb karakter, mint Bella.
5. Szerelmi szál
Na, ez az a pont, amin szerintem a legjobban lehet vitatkozni. Ugyanis a Csontvárosra nagyon sokan szeretnék ráhúzni a szerelmi háromszög klisét, és nem mondom, hogy egyáltalán nincs rá mód. Mert igen, van a lány, a lány legjobb barátja meg az új fiú. De! Emellett azért ott van még a fiú legjobb barátja is, aki belefolyik az egész szerelmi szálba, illetve az ő húga, aki szintén, emellett egy szexi, biszexuális boszorkánymester. Így már nem is olyan egyszerű a képlet, nem igaz? (Direkt nem írtam le pontosan, hogy ki kibe hogyan zúgott bele, hogy ne legyen spoiler azoknak, akik amúgy nem ismerik a történetet.)
Emellett ebben a történetben nem csak a szerelmi szál a hangsúlyos, hiszen démonok elleni küzdelem is van, csata a világ megmentéséért, egy főgonosz, aki el akarja foglalni a világot (ez most nagyon leegyszerűsített), illetve útközben meg kell menteni Clary édesanyját is, hiszen az egész történet ezzel indul.
6. Szexi pasik
Na jó, ha már szóba került a szerelmi szál, emellett sem mehetünk el. Igen, a Csontvárosban is vannak jó pasik. De melyik könyvben nem, most őszintén? A különbség azonban itt szerintem abban rejlik, hogy ezeket a szereplőket nem, vagy nem csak az teszi szexivé, hogy jól néznek ki. (Twilight rajongók, ne utáljatok, nagyon szeretem azt a sorozatot is, de...) Itt a pasikat leginkább a cselekedeteik teszik kívánatossá: a humoruk, a magabiztosságuk, a bátorságuk, vagy éppen bizonyos helyzetekben a sebezhetőségük. Érdekes szereplők. Szerintem mindent elárulok, ha azt mondom, hogy az egyik legnépszerűbb pasi szereplő a könyvből egy biszexuális boszorkánymester, aki még ráadásul ázsiai származású is. Itt nem a külső a lényeg!
7. Erős mellékszereplők
A Twilight népszerűségének szerintem az egyik titka volt az is, hogy szerethetőek voltak a mellékszereplők. (Alice, Jasper, Emmett, Carlisle stb.) Ez elmondható a Csontvárosról is, nagyon sokan jobban is szeretik a mellékszereplőket, mint a főszereplőket. (Pl. a már előbb említett boszorkánymestert)
7. Női írónő
Igen, mindkét sorozatot nő írta. Stephenie Meyer a Twilightot és Cassandra Clare a Csontvárost, és mindkettőjüknek az első könyvéről van szó, bár Cassandra Clare előtte már írt fanfiction regényeket az interneten.
8. Jamie Campbell Bower
Ez egy olyan elem, ami véletlenül alakult így. Történetesen a Csontváros egyik főszereplője az a Jamie Campbell Bower, aki a Twilight filmekben Caiust, az egyik főgonoszt játszotta. Azonban érdemes megjegyezni, hogy Jamie az egész Twilight Sagában összesen nem volt képernyőn kb. 10-15 percnél többet, és összesen körülbelül 10 mondata volt, azok közül is sok egyszavas. És Jamie elég sok más filmben is szerepelt, többek között a Harry Potterben.
9. Siker?
Ez az a faktor, amiben hajlandó vagyok engedni kicsit. A Csontvárost gyakran azért emlegetik egy lapon a Twilighttal, mert hasonló sikert remélnek tőle.
Összességében szerintem a fő hasonlóságokat összefoglaltam. Ebből is látszik, hogy a legtöbb általános dolog, ami semmit nem mond a történetről (pl. hogy nő az írónő vagy hogy siker lehet), és amit rengeteg könyvre rá lehetne húzni. (A Hunger Games sorozatot is nő írta, női a főszereplő, a tinik a célközönség, vannak benne szexi pasik, erős mellékszereplők, sikeres, van benne szerelmi háromszög és vannak benne fantasyelemek. Még sincs semmi köze a kettőnek egymáshoz.)
A különbségek sora viszont szinte végtelen lenne, csak hogy az egyik legnagyobbat kiemeljem, a kérdések, amiket Clare a könyveiben érint (zsidó vámpír, meleg-biszexuális beállítottság, rasszizmus, jó és rossz viszonya, a barátság és szerelem közötti különbség, szülő-gyerek kapcsolat stb.)
És ahogy Cassandra Clare maga is mondta: ő nem a Twilight akar lenni, mert a Twilight a Twilight, a Harry Potter a Harry Potter, a Hunger Games pedig a Hunger Games. A végzet ereklyéi sorozat legyen A végzet ereklyéi sorozat. Önmagáért.